Jak pielęgnować cięte tulipany?

Postawiony na stole wazon z tulipanami doda każdemu wnętrzu uroku i świeżości. Wiadomo, że bukiet z ciętych kwiatów, tak pieczołowicie przygotowany, chcielibyśmy podziwiać jak najdłużej. Jeśli zastosujemy się przynajmniej do kilku spośród poniższych trików – uda nam się przedłużyć żywotność ciętych tulipanów! Wiele zależy nie tylko od codziennej wymiany wody i regularnego przycinania końców łodyg, ale też od miejsca, w którym stoją kwiaty, a nawet od wysokości wazonu.

 1. Małe nakłucia
  Trwałość tulipanów przedłuża ukośne przycięcie łodyg (najlepiej pod kątem 45 stopni), bo wtedy zwiększa się pobór wody przez kwiaty. Tak samo działa delikatne nakłucie łodygi szpilką.
 2. Szybki trik
  Na pewno wiesz, że codzienna zmiana wody w wazonie (uprzednio starannie umytym, a najlepiej – wyparzonym) sprawia, że bukiet będzie dłużej cieszył oczy. Dodatkowo warto też usuwać dolne liście. Zanurzone – będą gnić.
 3. Co kilka dni
  Przycinaj końcówki łodyg tulipanów. Bukiet dalej będzie zwarty, a przy okazji – usuniesz lekko zbutwiałe części.
 4. Dodaj wigoru
  Zauważyłaś, że kwiaty lekko podwiędły przez drogę z kwiaciarni (bazaru) do domu? Wstaw je do głębokiej, bardzo zimnej wody (możesz dodać kilka kostek lodu) i ustaw w chłodnym miejscu. Szybko odzyskają sprężystość!
 5. Jakie miejsce?
  Żadnych kwiatów ciętych, w tym także tulipanów, nie należy ustawiać na nasłonecznionym stanowisku ani w przeciągu. Ideałem jest… wystawianie ich na noc do chłodniejszego pomieszczenia.
 6. Daj im luz
  Bukiet tulipanów nie może być zbyt ścisły – łodygi mogą wtedy gnić. Dobra dieta: Odrobina cukru, miedziany pieniążek, a nawet… kieliszek wódki. Takie dodatki do wody mają wydłużać trwałość tulipanów. Sprawdź sama!
 7. Patrz na końce
  Zanim dokonasz ostatecznego wyboru np. na bazarze, podnieś bukiet i zobacz, w jakim stanie są końcówki łodyg. Obejrzyj też liście. Brzydkie, podwiędłe? Nie kupuj!
 8. Jeszcze rosną!
  Wybierając wazon dla wiosennych tulipanów lub komponując wiązankę z nimi pamiętaj, że te kwiaty mogą się jeszcze wydłużać. Plus – wyciągać w kierunku światła!
 9. Które wybrać?
  Kupując tulipany, staraj się unikać tych o czerwonych pąkach, sięgaj natomiast po odmiany żółte. One stoją najdłużej!
 10. Wskazówki
  Wieczorem sprawdzaj, czy kwiaty mają wodę w wazonie. Potrafią jej bardzo dużo wypić!

Źródło: Tipy.pl