Kwiaty doniczkowe – podstawowe rady

Każdy gatunek rośliny potrzebuje indywidulanego podejścia.
Są jednak pewne zasady, których należy przestrzegać w stosunku do wszystkich roślin.
Najczęstszym problemem jest  podlewanie.
Zazwyczaj nie wiemy kiedy  podlewać kwiaty i ile wody potrzebują. Podanie jednego przepisu – recepty jest niemozliwe. Są jednak pewne zasady, które pozwolą  uniknąć podstawowych błędów.

 • Najczęstszą przyczyną złego traktowania  kwiatów jest tzw. podlewanie na zapas. Zazwyczaj powoduje to gnicie korzeni rośliny a w efekcie całkowite zmarnienie.
 • Należy pamiętać że przed podlaniem zawsze sprawdzamy ziemię palcami. Nie wystarczy jednak kontrolować  jej tuż przy powierzchni, lepiej sprawdzić nieco głębiej. Jeśli ziemia jest  sucha, wtedy należy podlać. Pamiętajmy jednak że ziemia dla paproci i roślin takich jak skrzydłokwiat powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.
 • Ważną zasadą jest podlewanie roślin mniej zimą, a zdecydowanie więcej wiosną i latem w okresie wzrostu. 
 • Od marca zaczynamy nawożenie. Pamiętać trzeba jednak, aby nie przenawozić ponieważ może to mieć przykre konsekwencje.
 • Podlewanie często i w niewielkich ilościach jest szkodliwe.  Należy dać  ziemi nieco czasu na przeschnięcie, ale nie zasuszenie.
  Zazwyczaj podlewa się rośliny dwa razy w tygodniu latem i raz zimą. 
 • Oczywiście są też pewne wyjątki. Jeśli hodowca dokładnie przygląda się swoim roślinom, po pewnym czasie sam zacznie zauważać czego im brakuje, sam będzie wiedział czy zwiększyć czy też może zmniejszyć  podlewanie. A może przestawić roślinę w inne miejsce? 
 • Zazwyczaj gatunki o kolorowych liściach stawiamy w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych.
  Im gatunek bardziej zielony, tym lepiej znosi mniejszą ilość światła.
  Pamiętaj jednak, że każda roślina  potrzebuje światła, które  wykorzystuje w  procesie fotosyntezy. Przy jego  braku nie  będzie  rozwijała się.
 • Niektóre rośliny należy podlewać  wlewając wodę do podstawki. Po odczekaniu ok. 15 minut wylewamy wodę, która pozostała.

Źródło: http://rojer.pmail.pl